شکست دوباره حمله به کیلومتر ۱۶ الحدیده

در مورد اینکه چرا مزدوران یمنی و اربابان سعودی و اماراتی آنها با وجود هزینه بسیار زیاد و همچنین وارد کردن یک سوم توان زرهی و توپخانه ای اماراتی‌ها به منطقه جهت رسیدن به این نقطه تاکنون توفیقی نداشتند، باید گفت که از حدود ۲ سال پیش

و با رصدها و همچنین شنودهایی که صورت گرفته بود ارتش و کمیته‌های مردمی یمن متوجه شدند که آنها دیر یا زود پس از ناکامی در سایر جبهه ها به سمت الحدیده خواهند آمد.

هدف از این عملیات که ماه ها برای طراحی و آموزش نیروهو وقت گذاشته شد، استفاده از ابزار اقتصادی و گرسنه نگه گذاشتن مردم مظلوم یمن برای رسیدن به اهداف شوم خود بود. بنابراین از دو سال پیش این ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بودند که با پیش‌بینی دقیق و صحیح مسیر حمله و اهداف پشت پرده آن، دست به تقویت جبهه‌های احتمالی در اطراف الحدیده زده و با ایجاد لایه های متعدد دفاعی چندگانه و همچنین استقرار صحیح و درست یگان‌های توپخانه‌ای، موشکی، خمپاره انداز و مهمتر از همه ضدزره خود به گونه‌ای که بر دشمن مشرف باشد، خود را برای این روزها آماده و مهیا کردند.

بنابراین پس از سه ماه از پیاده شدن مزدوران یمنی و اربابان سعودی و اماراتی آنها که با پشتیبانی اطلاعاتی و هوایی نزدیک آمریکا، فرانسه و برخی از کشورهای عربی، در ساحل غربی، آنها هنوز نتوانستند به اهداف اصلی این عملیات برسند کما اینکه پیاده شدن آنها در این منطقه باعث بروز تلفات بسیار سنگینی برای مهاجمان شده است. جغرافیای این منطقه به گونه ای است که نیروی مهاجم در دشت‌های باز و در بهترین حالت ناچار به استفاده از زره پوش یا موانع مصنوعی مانند منازل مسکونی یا خاکریزهای محدود هستند ( که این مورد به دلیل ماسه ای بودن زمین در این منطقه احداث خاکریز نیز راه به جایی نمی‌برد) عملا اقدام شکست خورده ای بود.

یکی از مهمترین عوامل موفقیت ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در به شکست کشاندن طرح‌های ائتلاف سعودی و اماراتی نفوذ خوب ستون پنجم این نیروها در میان مهاجمان است. این حضور و نفوذ به گونه‌ای است که همواره زمان و مسیر حمله و همچنین استعداد مهاجمان کاملاً برای مدافعان شناخته شده است. با وجود اینکه یمنی‌ها عمده نیروی رزمی متجاوزان ائتلاف سعودی و اماراتی را تشکیل می‌دهند و اغلب آنها نیز از جریان اصلاح وابسته به اخوان مسلمین و همچنین تروریست‌های القاعده ای و سلفی هستند، با این وجود انسان های وطن پرست و با وجدانی نیز در میان آنها پیدا می‌شود که مخالف اشغال کشورشان هستند و معمولاً برای منافع ملی خود با ارتش و کمیته‌های های مردمی هماهنگی و همراهی دارند.

حمله بامداد چهارشنبه ائتلاف سعودی و اماراتی به کیلومتر ۱۶ جهت قطع مسیر تدارکاتی و همچنین زندگی روزمره مردم یمن از بندر الحدیده پیش از انجام _توسط مدافعان کشف و جهت خنثی سازی آن علاوه بر تدابیر میدانی، راهکارهای دیگری نیز اندیشیده شد. به این ترتیب که تنها دقایقی پس از شروع حمله به کیلومتر ۱۶ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اقدام به انجام چند عملیات ایذایی در جبهه‌های نزدیک کردند که به هیچ عنوان مورد انتظار مهاجمان نبود. آنها ابتدا در جبهه حیس یک تک ۷ ساعته را علیه مواضع مزدوران اماراتی و سعودی انجام دادند که باعث پاکسازی چند نقطه مهم و کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از آنها شد. همچنین در شهرستان الدریهمی در جنوب الحدیده نیز ارتش و کمیته‌های مردمی به محل‌های استقرار مزدوران سعودی و اماراتی حمله کردند. برای تکمیل این عملیات ایذایی، پهپادهای قاصف۱ به میدان آمده و تجمع مزدوران را در خوخه هدف قرار دادند.

این حملات باعث بر هم خوردن تمرکز اتاق عملیات مهاجمان شد، چراکه آنها بخشی از توان توپخانه‌ای و هوایی خود را که برای حمایت از حمله به کیلومتر ۱۶ در نظر گرفته بودند ناچار به چند جبهه ای دیگر تخصیص دادند که باعث کم شدن نسبی فشار حملات هوایی شد. با این وجود حملات هوایی جنگنده‌ها و بالگردهای سعودی و اماراتی به محورهای متصل به جبهه کیلومتر ۱۶ بی‌سابقه گزارش شد، آنها حتی از بمب‌های ارتجاعی نیز برای هدف قرار دادن مواضع رزمندگان یمنی استفاده کردند. با این حال سعودی‌ها و اماراتی‌ها در دومین تک خود ظرف ۴۸ ساعت طرفی نبسنتد و با برجای گذاشتن تلفات سنگین ناچار به فرار به سمت مناطق بیابانی شدند.


چاپ   ایمیل

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
امتیاز مطلب :
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما